Zpracovávám
12 nejlepších seriálů a filmů o politice

Nakoukněte do zákulisí královských paláců a skrytých parlamentních salónů plných zajímavých diskuzí i nelítostných intrik. Seriály a filmy z prostředí politiky se v poslední době těší nebývalé oblibě. A nemůže za to pouze nedávné úmrtí královny Alžběty II. a korunovace Karla III. novým britským panovníkem. Lidé zkrátka chtějí lépe poznat prostředí, které tak zásadně ovlivňuje jejich každodenní životy. Vybrali jsme pro vás TOP 12 nejlepších seriálů a filmů z politického prostředí.

Obsah článku
 1. The Crown (Netflix 2016 - 2023)
 2. House of Cards (Netflix 2013 - 2018)
 3. Sedm schodů k moci (Prima Plus 2023)
 4. Hra o trůny/ Rod draka (HBO 2011 - 2022)
 5. Kosmo (Česká televize 2015)
 6. Královna (2006)
 7. Jistě, pane ministře (BBC 1980 - 1984)
 8. Havel (2020)
 9. Mladý papež (HBO 2016)
 10. Borgen/ Vláda (Netflix 2010 - 2022)
 11. Sluha národa (Netflix 2015 - 2019)
 12. Shirley Chisholm: Kandidátka na prezidentku USA (2024)

1) The Crown (Netflix 2016 - 2023)

 Hodnocení na ČSFD: 90%

Smrt královny Alžběty II. (8. září 2022) jakoby symbolicky předznamenala také konec jednoho z nejpopulárnějších seriálů současnosti - The Crown. Britský seriál s hvězdným obsazením zobrazuje období královniny vlády od jejího nástupu na trůn v roce 1953 až do přelomu milénia.

V první sérii se podíváme na těžkou dobu poválečné Evropy a seznámení Alžběty s princem Filipem. Poslední 5. série nás zavede do 90. let 20. století a zaměřuje se především na nešťastné manželství princezny Diany a současného britského krále Karla III.

Informace o závěrečné 6. řadě najdete v článku 6 faktů o závěrečné sérii The Crown.

House of cards - dům z karet.

2) House of Cards (Netflix 2013 - 2018)

 Hodnocení na ČSFD: 90%

Trnitá cesta na post prezidenta USA je plná intrik, politických soubojů a naplněných i nenaplněných ambic. Alespoň tak to zobrazuje jeden z nejúspěšnějších politických thrillerů poslední doby. V seriálu House of Cards sledujeme cestu cynického amerického politika Kevina Spacey, který nemilosrdně míří za svým cílem, stát se hlavou nejmocnějšího státu světa.

House of cards - dům z karet.

Koupit Netflix kupon

3) Sedm schodů k moci (Prima Plus 2023)

 Hodnocení na ČSFD: 78%

Odvážný český seriál se inspiroval dosud největší porevoluční politickou kauzou. V roce 2013 na Úřady vlády České republiky poprvé v historii zasahovala policie. Ředitelka kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) byla obviněna z podplácení a zneužití pravomocí, což nakonec vedlo k pádu celé vlády. Petr Nečas se následně stal vůbec prvním pravomocně odsouzeným premiérem.

V seriálu sledujeme neuvěřitelný kariérní vzestup na první pohled naivní Anničky, která začíná jako servírka v kantýně Poslanecké sněmovny. Postupně však krok po kroku stoupá strmě vzhůru, až se na čas stane nejvlivnější osobou v zemi, která má pod palcem celý vládní kabinet. V hlavní roli exceluje herečka Eva Josefíková v roli Anničky a Jiří Vyorálek v roli premiéra Tomáše Vichra. Seriál je oceňován také za realistické ztvárnění lobbingu a různých jiných pofidérních aktivit na půdě Poslanecké sněmovny České republiky.

Eva Josefíková v roli Anničky v politickém seriálu Sedm schodů k moci

4) Hra o trůny/ Rod draka (HBO 2011 - 2022)

Hodnocení na ČSFD: Hra o trůny 91%, Rod draka 81%

Hru o trůny není třeba představovat. Jeden z nejúspěšnějších fantasy seriálů poslední dekády oslovil miliony fanoušků po celém světě. Epické fantasy plné drsných mužů, nebezpečných žen a mocných draků skončilo po osmi řadách v roce 2019. Bohužel bez opěrného bodu v podobě předlohy autora R. R. Martina ztratily poslední dvě série na kvalitě.

Dojem z nepříliš zvládnutého finále se snaží napravit nový seriál Rod draka, který se zaměřuje na historii slavného rodu Targeryenů. A podle prvních pozitivních hodnocení se to opravdu podařilo!

5) Kosmo (Česká televize 2015)

 Hodnocení na ČSFD: 78%

Česká filmová i televizní tvorba poslední roky trochu přešlapovala na místě. A je to obrovská škoda, protože potenciál na skvělé náměty i nadějné nové scénarisy tady rozhodně máme. Důkazem je tento satirický seriálový klenot, který s přehledem zvládne konkurovat i zahraniční konkurenci.

Zdařilá kombinace Jistě, pane ministře a Červeného trpaslíka, vtipně glosuje aktuální českou politickou scénu, nebojí se provokací a rozhodně si umí udělat legraci i sama ze sebe. Kosmo je zkrátka jedna z nelepších českých politických satir za hodně dlouhou dobu.

Seriál Kosmo - ministr v podání Martina Myšičky

6) Královna (2006)

 Hodnocení na ČSFD: 73%

Dramatický snímek sledující jedno z nejkrušnějších období vlády Alžběty II - smrt princezny Diany a nástup politického protipólu Tonyho Blaira na premiérské křeslo. V napínavém i poeticky ztvárněném filmu září oscarová Helen Mirrenová v titulní roli. Královna Alžběta je v jejím podání dokonale uvěřitelná a mnohdy i překvapivě lidská. Ostatně, i to je možná důvod, proč i ve skutečnosti jeden z nejtěžších okamžiků své vlády nakonec s noblesou zvládla.

Film Královna - herečka Hellen Mirrenová v roli královny Alžběty II.

7) Jistě, pane ministře (BBC 1980 - 1984)

 Hodnocení na ČSFD: 89%

Legendární britský sitcom vznikl v BBC už před více ne 40 lety. Ve většině ohledů je ale stále aktuální a vlídným i kritickým způsobem nám připomíná slabiny i přednosti parlamentní demokracie. O tom, jak dobrý seriál je, ostatně svědčí jeho neupadající popularita.

8) Havel (2020)

 Hodnocení na ČSFD: 58%

Ambiciózní snímek režiséra Slávka Horáka na sebe vzal přetěžký úkol - vytvořit autentický portrét Václava Havla v normalizačních letech 1968 až 1989. Hlavní roli si zahrál Viktor Dvořák a právě jeho herecké umění patří jednoznačně k nejsilnějším prvkům filmu.

Tvůrci se sympaticky snaží o civilnost a obratně se vyhýbají jakékoliv adoraci prvního českého prezidenta. Ve výsledku tak vznikl sice dost subjektivní, nicméně zábavný snímek, který sice neslouží jako Havlova autobiografie, ale dokáže zaujmout a udržet diváka u obrazovky.

Film Havel - hlavní postava v podání Viktora Dvořáka

9) Mladý papež (HBO 2016)

 Hodnocení na ČSFD: 84%

Italský režisér Paolo Sorrentino se proslavil především oscarovým snímkem Velká nádhera, která zaujala především nádherným audio-vizuálním zpracováním a hlubokými filozofickými myšlenkami. Mladý papež je desetidílná série pojednávající o fiktivním papežovi, který se chová mnohdy provokativně a nezvykle.

Ve výsledku ale nejde o žádnou zdrcující kritiku katolické církve jako spíše o poutavý náhled do života papeže a zákulisí Vatikánu.

10) Borgen/ Vláda (Netflix 2010 - 2022)

 Hodnocení na ČSFD: 87%

Nejocenovanější dánský seriál a jedno z nejlepších politických dramat současnosti - to je seriál Vláda (Borgen). Dánský hit, který si našel miliony fanoušků po celém světě přibližuje každodenní život nejvyšších pater dánské politiky a především charismatické premiérky, jejíž očima vidíme roznorodé místní společenské i aktuální mezinárodní problémy dneška.

Borgen/Vláda premiérka Dánska.

11) Sluha národa (Netflix 2015 - 2019)

 Hodnocení na ČSFD: 70%

Ukrajinský sitcom se už teď zapsal do televizní historie. Příběh o podceňovaném středoškolském učiteli Vasiliji Goloborodkovi (Vlodimir Zelenskyj), který se stane nečekaným vítězem prezidenstkých voleb a milovaným lídrem své země, se stal skutečností a v roce 2019 inspiroval Ukrajince k volbě Vlodimira Zelenskyho prezidentem. Jen necelý rok před vpádem ruských vojsk do Ukrajiny. Komediální seriál v duchu britských sitcomů Ano, pane ministře je zábavnou a chytrou satirou na současnou politiku, která kvůli válce získala na aktuálnosti i mrazivosti.

Vlodomir Zelenskyj v seriálu Sluha národa.

12) Shirley Chisholm: Kandidátka na prezidentku USA (2024)

 Hodnocení na ČSFD: zatím nehodnoceno

Životopisný snímek popisuje fascinující příběh Shirley Anity St. Hillová, která jako první žena USA kandidovala v roce 1972 na prezidentku. Přestože se jí to nakonec nepodařilo a prezidentem se nakonec stal aférou Watergate nechvalně proslulý republikán Richard Nixon, do dnes příběh Shirley Chisholm inspirací pro mnoho žen angažujících se nejen v politice, ale také v boji za rovná lidská práva.

Shirley Chisholm ztvárněná ve stejnojmenném seriálu.

Jestli vás více než politické thrillery zajímají horory, mrkněte na náš článek 5 nejnovějších hororů na Netflixu - podzim 2022.

12 nejlepších politických seriálů a filmů

 1. Koruna/ The Crown
 2. Dům z karet/ House of Cards
 3. Sedm schodů k moci
 4. Hra o trůny/ Rod draka
 5. Kosmo
 6. Královna
 7. Jistě, pane ministře
 8. Havel
 9. Mladý Papež
 10. Vláda/ Borgen
 11. Sluha národa
 12. Shirley Chisholm: Kandidátka na prezidentku USA

Další zajímavé články

7 tipů na stylové zimní módní kousky na Zalando
 • Kateřina Kučerová
 • 01.12.2022
 • 0

Podzim je v plném proudu a ani zima na sebe nenechá dlouho čekat. Pro někoho změna ročního období znamená nové možnosti trávení…

České Vánoce na Voyo - 5 tipů na nejlepší vánoční filmy
 • Vojtěch Mišura
 • 14.12.2022
 • 0

Čas vánočních punčů, cukroví, čajů a … vánočních filmů! Většina z nás si během svátků najde čas na svou oblíbenou pohádku nebo…


(0) Komentářů
Zatím je tu ticho. Prolomte ho jako první.